Zwyczaje łemkowskie

Swiatyj Weczer

Wigilia - obchodzona zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia, jest dla Łemków  czasem ucztowania po całodniowym poście i kolędowania, które w domach i cerkwiach na Welykim Poweczyrniu, czyli pasterce, tradycyjnie rozpoczyna XV-wieczna kolęda, "Boh predwycznyj".

Boże Narodzenie, po obowiązkowej obecności na porannym nabożeństwie w cerkwi,  jest dniem tradycyjnie spędzanym w domu z najbliższymi. Tego dnia nie gotuje się obiadu, a spożywa wszystkie te potrawy, które były na wigilijnym stole. Jest to dzień bardzo radosny i pełen uśmiechu.  W wielu domach, gdzie kultywuje się łemkowskie tradycje, gospodynie przygotowują bobalki.

Wielkanocne pisanki

Ja do lesa ne pidu - spiwanka

Ja do lesa ne pidu

Drewko rubac, drewko rubac ne budu

Drewko by nia zabyło

Sztoż by diwcza robyło

Czaj, wera, czaj wera laszlo moj

Bobalki i wigilijne wróżby

Bobalki  są to gotowane kluseczki z ciasta, o długości około 3-4 cm, lekko zagięte na obu końcach, mające około 1,5 cm grubości. Z wyglądu bobalki przypominają nieco... palec.  Każdy z domowników rzuca jedną bobalkę kotu. Jeśli kot porwie bobalkę należącą do panny lub kawalera zwiastuje to szybką zmianę stanu cywilnego. Dla innych wróży to szczęście, dostatek i powodzenie na cały rok.