Tradycje patriotyczne

Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej

Z okazji Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbywa się tradycyjnie uroczysty Apel Pamięci. Uroczystość rozpoczyna się hymnem i modlitwą za poległych,
W uroczystości udział biorą delegacje Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Wałcza, wojska, policji, straży pożarnej, duchowieństwa, szkół, zakładów pracy stowarzyszeń i harcerze.

Rocznica przełamania Wału Pomorskiego

Co roku w rocznicę przełamania Wału Pomorskiego na Cmentarzu Wojennym na wałeckiej Bukowinie odbywają się uroczystości poświęcone wydarzeniom z lutego 1945 roku. Tradycyjnie wśród uczestników uroczystości są posłowie, reprezentanci MON, przedstawiciele władz samorządowych województwa, miasta i powiatu, kombatanci, żołnierze, harcerze oraz przedstawiciele duchowieństwa,  wałeckich szkół i zakładów pracy.

1 września

1 września na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbywa się uroczystość upamiętniająca   rocznicę wybuchu II wojny światowej. Delegacje władz samorządowych Powiatu Wałeckiego oraz Miasta Wałcz, wojska, oświaty, organizacji kombatanckich, związków i pozostałych instytucji oddają hołd ofiarom II Wojny Światowej i składają kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym w Wałczu.

17 września - rocznica agresji ZSRR na Polskę

Uroczystość rozpoczyna się Mszą św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu. We Mszy św. uczestniczą kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz instytucji i szkół, a oprawę muzyczną uświetniła orkiestra Wałeckiego Centrum Kultury. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przechodzą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie ma miejsce dalsza część obchodów.

3 maja

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kościele Parafialnym p.w. św. Antoniego w Człopie odbywa się Msza święta za ojczyznę i mieszkańców gminy Człopa.

W Wałczu 3 maja w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odprawiana jest Msza św. za Ojczyznę z okazji  Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju organizuje na Strzelnicy Garnizonowej w Wałczu zawody strzeleckie.

Narodowe Święto Niepodległości

W Mirosławcu stało się tradycją że obchody tego święta odbywają się na Placu Lotników przed Ośrodkiem Kultury i rozpoczyna je msza święta. W hołdzie poległym składane są wieńce pod pomnikiem – czołgiem. Dalsza część obchodów ma miejsce w sali widowiskowej Ośrodka Kultury. Jest to program muzyczny. 

Obchody w Tucznie - galeria