Czebureki

Ciasto:

1/2 kg mąki, 3 dag drożdży, 1 jajko, sól, odrobina ciepłego mleka i wody (istnieją różne szkoły wyrabiania ciasta. Inny wariant to ciasto wykonane bez drożdży. Wtedy potrzebne są: 4 szklanki mąki, 2 jajka, woda (ok. 100 ml wody) oraz sól).

Farsz:

50 dag mięsa mielonego (wołowiny, baraniny), 2 cebule, sól, pieprz, można także dodać 3-4 ząbki czosnku.

Przygotowanie:

Najpierw przygotować ciasto. Do mąki dodać jajko / jajka, szczyptę soli i wody. W przypadku ciasta drożdżowego po zagnieceniu pozostawić w je cieple do wyrośnięcia. W międzyczasie można przygotować farsz. Do mięsa mielonego dodać drobno posiekaną cebulę, czosnek i przyprawy. Do mięsa dolać trochę wody i wyrobić.

Ugniecione i wyrośnięte ciasto należy rozwałkować cienko rozwałkować. By sobie ułatwić można ciasto podzielić na mniejsze porcje i je rozwałkować, a następnie przy pomocy najlepiej głębokiego talerza do zupy wykroić okrągły placek. Do wykrojonych placków należy na jego jednej połowie nałożyć cienko farsz i dokładnie zalepiać (podobnie jak pierogi, tylko dużo większe). Tak przygotowane placki kłaść na rozgrzany tłuszcz i smażyć z obu stron.

Chak-chak

850—900 gram mąki (pierwszej klasy), 100 gram cukru, 10 jajek, 900 gram miodu, 900—1 000 gram masła (do smażenia)

Przygotowanie:

Wbić jajka do miski, dodać odrobinę (3 stołowe łyżki) mleka,  zagnieść lekką masę. Rozdzielić  masę na części, po 100 gram każda i uformować z nich wałeczki o grubości około 1 cm. Pokroić nożem uformowane wałki na kawałeczki i smażyć na roztopionym maśle,  Rozpuścić miód i cukier w oddzielnym naczyniu, doprowadzając do zagotowania się mieszanki.

Gotowość miodu sprawdzamy następująco: wziąć wykałaczkę  i nabrać na nią odrobinę miodu, jeżeli ta po wychłodzeniu staje się krucha – zdjąć miód z ognia. Uważać, żeby nie przypalić miodu, gdyż wtedy stanie się ciemny i może zepsuć smak. Wysmażone  wcześniej kawałki ciasta wymieszać z przegotowanym miodem. Zwilżyć ręce w chłodnej wodzie i formować wybrany kształt. Tradycyjnie Czak Czak powinien przyjąć formę piramidy lub możliwie zbliżoną.

Pierekaczewnik

Pierekaczewnik jest to bajramowa (świąteczna) potrawa Tatarów. Przygotowywana dwa razy w roku. 

Podstawa to listkowane ciasto makaronowe: 1 kg ciasta dzielimy na 4-6 części, wałkujemy na 1 mm, smarujemy roztopionym masłem, składamy,  na ostatni posmarowany płat ciasta rozkładamy farsz (mięsny lub na słodko z serem białym lub jabłkami).  Najpopularniejszy farsz to wołowina w kostkę, cebula w piórka, sól, pieprz, papryka ostra. Proporcje - do smaku. Zwijamy w rulon następnie w ślimaka i wstawiamy do okrągłej formy, przykrywamy i pieczemy ok. 2 godz. w temp. 180.