Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Szwecji

Poznawanie tradycji wielkanocnych

Co roku szkołę odwiedza Mikołaj

Góra Grosza

Dzień Rodziny

Uroczystości, które przygotowują dzieci to przede wszystkim występy artystyczne  śpiewy, recytacje, inscenizacje a także wspólne tańce i wręczanie upominków rodzicom.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z tej okazji organizowana jest  uroczysta akademia w której biorą udział wszystkie klasy. Hasło przewodnie akademii to: „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”.

Głównym celem apelu jest wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. 

WIELKANOCNE OBYCZAJE

Święta Wielkanocne i tradycje z nimi związane były tematem zajęć w klasie I. Pierwszaki sprawdzały swoją wiedzę na temat świąt w obecności swoich rodziców, którzy z wielką uwagą przyglądali się swoim pociechom. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, że na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć m.in. chleba, jajek, kiełbasy oraz wielkanocnej babki. W czasie zajęć pierwszaki udowodniły również swoim rodzicom, że matematyka im nie straszna. Z dużym zaangażowaniem dzieci rozwiązywały zadania tekstowe, oczywiście o tematyce świątecznej.

Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na zajęcia warsztatowe. Rodzice wraz ze swoimi pociechami przystąpili do ozdabiania jajek, wykorzystując do tego m.in. kolorowe bibułki, cekiny, tasiemki, rafię, włóczkę, itp. Wyniki tej pracy były bardzo owocne i kolorowe, gdyż powstały przepiękne pisanki- wyklejanki.

Wielkanocne ozdoby

Zajęcia  otwarte w Oddziale Przedszkolnym, których tematem są „Wielkanocne ozdoby”. Zajęcia mają charakter radosnego oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne. Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Obchody I Dnia Wiosny w szkole są podobne do staropolskich obrzędów. Uczniowie wykonali piękną i kolorową marzannę, jednak była to kukła bardziej ekologiczna (wykonana z papieru i kolorowych bibułek), która nie została utopiona w wodzie - jak nakazuje obyczaj, lecz została spalona. Tego dnia  uczniowie we wspólnym orszaku z marzanną, kolorowymi gałązkami, gaikami i śpiewem na ustach wyszli na ulice Szwecji. Aby tradycji stało się zadość  na marzannę spalono z radosnym okrzykiem: ,,Żegnaj zimo, witaj wiosno”!!!!

galeria

8 MARCA DZIEŃ KOBIET

Z tej okazji tradycyjnie przygotowywany jest zabawny apel, organizowany przez klasy II, III oraz VI. Każdego wprowadził w znakomity nastrój. Pod koniec występów chłopcy z młodszych klas wręczają każdej kobiecie, młodszej jak i starszej, kartki i kwiatki robione własnoręcznie.

Dzień Patrona

6 lutego społeczność szkolna świętuje Dzień Patrona, czyli, 4 Dywizji Piechoty. Zazwyczaj jest to żywa lekcja historii, poprowadzona przez Stowarzyszenie Historyczne „Erika”, goszczące u nas kolejny raz. Uczniowie, podzieleni na grupy, przechodzą szereg ćwiczeń wojskowych: musztrę, przenoszenie żołnierskiego ekwipunku oraz test wiedzy. 

Jasełka

Jasełka szkolne przygotowane są co roku przez najmłodszych, czyli klasy I-III. Jest stajenka, pastuszkowie, aniołowie, kolędnicy i trzej królowie. Uroczystość uświetniają występy muzyczne, wspólne śpiewania kolęd, życzenia.  

WIGILIJNE PRZYGOTOWANIA

W oddziale przedszkolnym corocznie organizowana jest uroczystą Wigilia dla dzieci. Zanim jednak to nastąpi przedszkolaki przez cały tydzień przygotowują się do tej uroczystości. Ozdabiają choinkę wykonując kilkunasto- metrowy łańcuch, kolorują Stajenkę Betlejemską, doskonalą umiejętność śpiewania kolęd i szykują papierowe aniołki.                                                                      

W czasie Wigilii śpiewane są kolędy i pastorałki. Wszyscy dzielą się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. Następnie  dzieci zjadają „kolację wigilijną”: barszcz, pierogi  z kapustą i grzybami ciasto i owoce. Ta podniosła chwila utrwala dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych oraz wzmacnia bliskie i serdeczne relacje w grupie rówieśniczej. Zwieńczeniem tego dnia jest udział w ogólnoszkolnych Jasełkach.

„SŁODKIE ŚWIĘTA”

Koniec grudnia to czas, gdy w domach rodzinnych trwają intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Także w oddziale przedszkolnym dzieci przygotowywały się do świąt- poznając tradycje z nimi związane. Jedną z nich jest pieczenie pierników. Z pomocą mamy Piotrusia  praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Najpierw pani Zaręba ze współudziałem dzieci zagniotła ciasto. Potem dzieci wałkowały i wykrawały z niego, przy pomocy foremek, pierniki różnych kształtów. Następnie wypiekano ciasteczka w szkolnej kuchni. Po ostygnięciu  dzieci dekorowały pierniczki  wg własnego pomysłu lukrem i barwnymi posypkami.

Później przyszedł moment najbardziej oczekiwany przez dzieci- jedzenie samodzielnie wykonanych pierników. Przyniosło to wszystkim przedszkolakom wiele radości, a  dla  wielu było zupełnie nowym doświadczeniem.

KONKURS MOJA KOLĘDA

W Oddziale Przedszkolnym tradycją stało się organizowanie w okresie Świąt Bożego Narodzenia konkursu kolęd  i pastorałek. Głównym celem tego konkursu jest podtrzymywanie zwyczajów  i tradycji świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie dzieci uczęszczające do oddziału przepięknie prezentowały kolędy  i pastorałki.  Konkurs był znakomitą okazją do utrwalania tradycji rodzinnego śpiewania kolęd, gdyż licznie przybyli członkowie rodzin występujących dzieci, chętnie i z dużym wzruszeniem włączyli się do wspólnego  kolędowania przy choince. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody , których sponsorem była Rada Szkoły.

Andrzejki

W tym dniu dzieci były przebrane za wróżki i czarnoksiężników. W półmroku, przy zapalonych świecach przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i zapałem wykonywały kolejne wróżby polegające na układaniu butów do drzwi, poznawaniu zawodu, który będą w przyszłości wykonywać oraz przekłuwaniu serca, na odwrocie którego wypisane były imiona dzieci płci przeciwnej. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Potem lano wosk przez zaczarowany klucz  i losowano kolory z czarodziejskiej skrzynki. Był również słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Andrzejkowe zabawy przebiegały w tajemniczej a zarazem wesołej atmosferze i dostarczyły wszystkim przedszkolakom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzieci z klas I-III miały możliwość przyniesienia i przedstawienia swojego misia pozostałym dzieciom 25 listopada. Tego dnia maluchy leniuchowały ze swoimi misiami w piżamkach, oglądając filmy i bajki o misiach.  Dzieciaki mogły wyszaleć się przy akompaniamencie piosenek o misiach zajadając w między czasie żelkowe misiaki. 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada to dzień życzliwości i pozdrowień.

Życzliwość  to uśmiech, ciepłe spojrzenie, kilka drobnych słów, niewymuszona grzeczność. Wystarczy kierować się zasadą: traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Była poczta życzliwości. Każdy mógł wrzucić do skrzynki kilka miłych słów skierowanych do drugiej osoby. Uczniowie z Samorządu Szkolnego dostarczali potem tę miłą pocztę do adresatów. Na apelu uczennice klasy VI opowiedziały, dlaczego warto być życzliwym. Zaprezentowano film: „Pomagaj innym, a inni pomogą tobie”, z którego wynikało, że dobroć działa jak bumerang - czym więcej jej okazujemy innym, tym więcej jej otrzymujemy. Odbyły się również wybory najbardziej życzliwych uczniów w poszczególnych klasach. Taki tytuł utrzymały: Klaudia Kalinowska z klasy I, Zuzanna Jędrzejewska z klasy II, Magdalena Kołucka z klasy III, Anna Bończaszek z klasy IV, Krystian Cepek z klasy V i Liwia Kowalczyk z klasy VI.

Pasowanie na ucznia kl. I

To uroczystość i jednocześnie zabawa organizowana w październiku ważna dla całej społeczności szkolnej – a w szczególności dla uczniów klasy pierwszej. Zostają oni w tym dniu przyjęci do „szkolnej rodziny”. Przebieg uroczystości  bywa urozmaicony -  w roku 2014 aktu pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor szkoły Mirosława Bartczak. Jednak zanim to nastąpiło, pierwszaki musiały zdać egzamin przed majestatem  Królestwa Szkołolandii. Uczniowie pod okiem swojej wychowawczyni wspaniale zaprezentowali umiejętności wokalne i recytatorskie oraz poradzili sobie ze wszystkimi postawionymi przed nimi zadaniami. Następnie, po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, w obecności pocztu sztandarowego szkoły, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie. Po nich, słowa przysięgi złożyli również ich rodzice. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, prezenty od starszych i młodszych kolegów oraz słodkie upominki.

Pasowanie na ucznia

Dzień Edukacji Narodowej

11 października to okazja do uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wielu wzruszających słów podziękowań  i życzeń  oraz występów artystycznych przygotowanych przez uczniów.

Święto Ziemniaka

To tradycyjna festyn rodzinny i dobra zabawa na świeżym powietrzu. Degustacja pieczonych ziemniaków w jesiennej scenerii, konkursy i zabawy. np. rzut ziemniakiem do celu, umiejętność obierania ziemniaków (najdłuższa obierka, najszybciej obrany ziemniak), sztafeta z ziemniakami na łyżkach, rzeźby z ziemniaka.

Święto Drzewa

Święto Drzewa (10. Października)  – program edukacyjny KLUBU GAJA STOWARZYSZENIA EKOLOGICZNO – KULTURALNEGO realizowany jest od 11 lat. To edukacja na temat zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew.

            Od lat uczniowie szkoły w Szwecji przyłączają się do tej akcji. Sadzą wspólnie drzewa na terenie miejscowości, m.in.  drzewka jarzębiny, które pięknie zdobią Szwecję a ich owoce są pokarmem dla ptaków. Akcji towarzyszy edukacja przyrodniczo – ekologiczna – uczniowie uczą się sadzić drzewa, pielęgnować, nabierają szacunku do przyrody. 

Sprzątanie Świata

Wrześniowa tradycja w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Szwecji to udział w akcji  SPRZĄTANIA ŚWIATA połączony z inauguracja działalności SK LOP.

Zielony Tydzień

W ramach „ZIELONEGO TYGODNIA” szkoła organizuje wiele akcji o charakterze ekologicznym, przykładem mogą być zorganizowane w roku szkolnym 2013/2014: apel  edukacyjny  pod tytułem „Pogadanka na wysypisku śmieci” przygotowany przez uczniów klasy piątej, którzy są członkami SK  LOP, PIKNIK EKOLOGICZNY przygotowany przez p. sołtys J. Naranowicz i Stowarzyszenie „Przystań - Szwecja”  podczas, którego uczniowie  przez zabawę oraz konkursy zdobywali wiedzę i umiejętności  na temat  minimalizacji, segregacji i recyklingu odpadów. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek. Punktem kulminacyjnym akcji było  wspólne sprzątanie naszej miejscowości . Najmłodsze dzieci z oddziału „0”  z p. Grażyną Ostręgą i p. leśniczym Andrzejem Więckowskim wybrali się na zajęcia edukacyjne do lasu.

Dzień Strażaka