Wielkanocne ognisko

Przedwojenni mieszkańcy wsi tego regionu mieli ciekawy zwyczaj nazywany "wielkanocnym ogniskiem". W noc poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną młodzież w każdej wsi zbierała się przy ułożonym w spory, zdobny często stos drewnie, by uroczyście zapalić ognisko. Przyglądając się migoczącym w ciemności płomieniom wspólnie śpiewali, tańczyli wokół ogniska. Kulminacyjnym momentem były skoki przez ognisko. Na koniec uroczystości w zależności od wsi - miał miejsce cichy przemarsz do domów albo wprost do kościoła. W niektórych miejscowościach organizowano Msze polowe w których aktywny udział brały grupy młodzieży należącej do przykościelnych organizacji.

Polowanie na jajka

Zabawa polega na znalezieniu przez uczestników jak największej liczby jaj, które wcześniej pozostawił tam Wielkanocny Zając. Poszukiwania najczęściej miały  miejsce na dworze - w ogrodzie  lub na podwórku, rzadziej wewnątrz domów. Jajka były czekoladowe lub prawdziwe, zaś w zależności od ilości zebranych jaj, dzieci otrzymywały nagrody. w dawnych Niemczech, ukrywano jaja w trudno dostępnych miejscach jak np. krzaki pokrzywy.

Wielkanocne porządki

Bardzo ważnym elementem przygotowującym domowników do Wielkanocy są świąteczne porządki. Wykonuje się je nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają również symboliczne znaczenie - wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.